Zamanla Barışık Olmak

Zamanla barışık olmaktan söz etmeden, Az Çabayla Çok Başarı’nın amacı tamamlanmış olmayacaktır. Yağmurcumuz köye vardığında, gökyüzünün rahmetini boşaltacağı anı sabırla bekleyerek çadırında dört gün geçirdi. Yağmurun yağması için herhangi bir tarih belirlemedi. Tüm zamanını, kendi içinde çok büyük bir uyumu öne çıkararak bu uyumun taşıp tüm köyü doygunluk noktasına taşımasını sağlamak için değerlendirdi. İşi bitirmesi dört gününü aldı. İşe başladığında, ne kadar süreceğine dair Yağmurcunun hiçbir fikri yoktu. Yağmurun yağması için köyün yeterli uyuma ulaşmasının ne kadar süreceğini hesaplamak için kullanabileceği herhangi bir matematik formülü de yoktu. Zamandan çok, işe odaklanmıştı.

ZAMAN İKİLEMİ

 

Zaman sizden ve benden önce de vardı, biz tarihe karıştıktan sonra da var olmayı sürdürecek. Yine de, benim. için, zaman yalnızca ben varolduğum için var. Ben olmasam, zaman da olmazdı. Ben varolduğum için, zaman benimle mücadele etmek için burada. Zaman fazla kısa, fazla uzun, fazla sıkıcı, fazla heyecanlı; zaman uçuyor, zaman sürükleniyor; geç kalıyoruz erkenci oluyoruz; zamanı satın almaya çalışıyoruz, zamanı boşa harcıyoruz. Zamanı yönetmeye ve kontrol etmeye çalışıyoruz, ama çoğu kez, zaman bizi kontrol ediyor.

Bizim zamana hükmetmemiz yerine, genelde zaman bize hükmediyor. Buluşmalara geç kalıyoruz, işimizi yetiştiremiyoruz; görevlerimizi tamamlayabileceğimiz fazladan zamanı kazanmak için uykudan feragat ediyoruz. Oraya koşturuyoruz, buraya koşturuyoruz, her yere gidiyoruz, hiçbir yere varamıyoruz.

Çaresizlikten, “zaman yönetimi” kavramını yaratıyoruz. Zaman yönetimi işe yaramasa da, onu yönetmek için bir şeyler yaptığımızı hissettiğimiz sürece, kendimizi daha iyi hissediyoruz. Zamana gelince, o asla bizim yönetimimize girdiğine dair bir anlaşma yapmadı.

Reklamlar
Tagged with: ,
Katagorisiz kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Acun Kutlu Melis
Accredited Member of WMA,
Member of INHA
Reiki Grand Master&Teacher
Reiki Enerji Ve Kuanum Merkezi - Takyon Türkiye
İletişim:
Email:
acunkutlumelis@gmail.com
Telefon:
0507 966 1026